Dünyadaki Fransız festival restoranı ve kulübü Bagatelle, restoran ve beach club konseptiyle Bodrum Yalıkavak Marina’ya yaşama sevinci getiriyor!

Eşsiz eğlence deneyimiyle dünyaca ünlü Bagatelle Restaurant ve Beach Club, Avrupa’nın en büyük 8inci Temmuz’un Bodrum’daki ilk restoranını, dünyanın en iyi süper yat marinası olan Yalıkavak Marina’da açtı. Türkiye’de rakipsiz bir Fransız festival deneyimi yaratmak için Fransa’nın Joie de vivre’ını Bodrum’un bohem ruhuyla birleştiriyor.

Sofistike lüks restoranlar ve plaj kulüplerinden oluşan New York doğumlu bir Fransız konukseverlik markası olan Bagatelle, temel değerlerini Güney Fransa’nın şenlik ruhunu, lüks mutfağını ve samimi atmosferini kutlayarak oluşturmaktadır.

Konuklar restorana öğle yemeği rezervasyonları yaptırabilecekler. 11 Temmuzinci. Şenlikli sahil evi, 12 Temmuz’dan itibaren Bodrum’da St Tropez Günleri’ne ev sahipliği yapacak.inci Temmuz’un 14’üneinci Temmuz ayının ilk günlerinde, her gün DJ’lerin epiküryen yaşam tarzını tanıtma ve başka hiçbir şeye benzemeyen partilerin nasıl yapılacağını gösterme misyonuna sahip olacağı sahil evinin açılış kutlamalarını başlatmak için.

Bagatelle BodrumYalıkavak Marina’da bulunan Bagatelle Group’un Türkiye’deki ilk konsepti olarak kapılarını açtı. Bagatelle Restoranları ve Beach Club’ları en şık destinasyonlarıyla bilinirken, Yalıkavak Marina göz kamaştırıcı lezzetleri ve sonsuz eğlencesiyle benzersiz bir yaza hazırlanıyor. Yalıkavak Marina’nın bu projesi, marinanın turizm sektörüne yaptığı yatırımın birincil etkisidir. Neşeli bir atmosfere sahip olan Bagatelle, otantik ve unutulmaz anlar biriktirebileceğiniz sıra dışı bir deneyim sunuyor.

New York’tan dünyaya yayılan ikonik festival restoranı Bagatelle, brunch, öğle ve akşam yemekleri için keyifli bir atmosfer yaratıyor. Misafirlerini arkadaşları ve aileleriyle birlikte ortak bir yemek ziyafetine davet ediyor. Bagatelle, hayatın zevklerinin peşinde epiküryen bir felsefeye adanmıştır. Bu yaşam tarzını ve birçok eşsiz deneyimi tatmak isteyen herkese kapılarını açtı.

Bagatelle Bodrum’un özenle hazırlanmış olağanüstü menüsü Rocco Seminara Fransa’dan Bagatelle’in Kurumsal Yönetici Şefi ve Şef Hakan Öztaç Türkiye’den gelen havyar çeşitleri, yengeç, kaburga, paylaşılabilir lezzetler ve Cyclades Blues, Dionysos secret, a taste of heaven gibi imza kokteyller, Bagatelle’in zengin tarihini yerel hassasiyetler ve lezzetlerle tabağınıza getiren çeşitli taze yiyecek ve içeceklerle tanışmanızı sağlıyor.

Bagatelle, dünyanın en yetenekli Dj’lerinden bazılarının yer aldığı, herkesi dans etmeye ve iyi vakit geçirmeye teşvik eden, neşeli ve çağdaş bir müzik sunmaktadır.

Sadece iyi yiyecek ve içeceklerle beslenmekle kalmayan Bagatelle Dj’leri, doğru şarkıları seslendirerek her yaş grubundan misafiri festival ruhuyla eşsiz bir yaşama sevincine ulaştırıyor.

Sadece muhteşem yemekler ve müzikle çevrili olmakla kalmayan Bagatelle’in tasarımı da kendi adına konuşuyor. Sam BaronBagatelle’in tasarımcısı ve iç mimarı, Bagatelle’in şenlikli tavrını mekânın genelinde yarattığı atmosferle başka bir boyuta taşıyor. Sam Baron, 2010 yılında Philippe Starck tarafından on yılın en önemli tasarımcılarından biri olarak gösterildi. 2019 yılında, Türkiye’nin en iyi 100 tasarımcısından biri olarak seçildi. Fransa küresel sahnede. Bagatelle, sadece Bagatelle ve Sam Baron sinerjisinin yarattığı eksantrik enerjinin hissedildiği bir alan haline geliyor.

Türkiye’nin ilk Fransız Festival Restoranı Bagatelle Bodrum, Yalıkavak Marina’daki yeni Restoran ve Beach Club’ı ile misafirlerini unutulmaz bir deneyime, Türk sularında yaşamın neşesini ve ruhunu hissetmeye ve türünün tek örneği bir eğlenceye davet ediyor. Bagatelle Bodrum haftanın 7 günü, 11:00 -01.00 saatleri arasında misafirlerini bekliyor.

Bagatelle hakkında:

Bagatelle Group’un kuruluşu, 2000’li yılların başında New York’ta tanışan iki Fransız girişimci Rémi Laba ve Aymeric Clemente’nin ilk Bagatelle’i açmaya karar vermesiyle başlar. Konaklama sektöründeki kendi deneyimlerinden yola çıkarak, Güney Fransa’nın şenlik ruhunu, zengin mutfağını ve samimi atmosferini kutlayan bir yer tasarladılar. İlk restoranlarının son derece başarılı olmasıyla Bagatelle, Fransız yaşam tarzını en lüks destinasyonlarda yaymaya başladı. Bagatelle Group’un dünya çapında 15 destinasyonda restoran/plaj kulübü bulunmaktadır ve önümüzdeki yıllarda çeşitli yeni konseptlerle büyümeye devam edecektir. Bagatelle Group, Paris merkezli St.Tropez markaları Loulou ve Piaf’ın yanı sıra küresel konukseverliğiyle Raspoutine’s St. Tropez ve Miami’de de şubeleri bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için:

Rezervasyon için: 0537 057 42 42

@bagatellebodrum